A breezy south westerly helped push for a little on the outward leg. Congratulations to Kevin Tye with the overall win and Rachael Elliott on being first lady. A3CRG were first team and Tom Pritchard the Phil Smith winner and an excellent 10th overall. Well done to all riders.

Position Name Club Time Ave speed Notes
1 Kevin Tye VeloRefined Aerosmiths 00:19:34 30.66 1st Overall
2 Graham Moir Royal Navy & Royal Marines CA 00:19:44 30.41 2nd Overall
3= Robert Moore Pedal Heaven 00:19:57 30.08 3= Overall
3= Mark Jones www.drag2zero.com 00:19:57 30.08 3= Overall
5 Sebastian Ader …a3crg 00:20:01 29.98 1st Team
6 Chris Mcnamara Pedal Heaven 00:20:04 29.90
7 Steve Williamson …a3crg 00:20:08 29.80 1st Team
8 Michael Ford Blazing Saddles 00:20:12 29.70 2nd Team
9 Nick Gasson 34 Nomads CC 00:20:20 29.51
10= Tom Pritchard Hampshire RC 00:20:21 29.48 HRC Phil Smith Winner *CPB
10= Dave Pickering Bournemouth Jubilee Whs 00:20:21 29.48
12 Alex Napier Blazing Saddles 00:20:25 29.39 2nd Team
13 Aran Stanton Velo Club St Raphael 00:20:26 29.36
14 Gary Chambers Royal Navy & Royal Marines CA 00:20:28 29.32
15 Richard Harrison Didcot Phoenix CC 00:20:30 29.27
16 Paul Jones Primera-sports.com 00:20:33 29.20
17 Andy Langdown Hampshire RC 00:20:40 29.03 *CPB
18 Ian Greenstreet Newbury RC 00:20:47 28.87
19 Simon Ambrosini Wightlink LCM Systems Cycle Racing Team 00:20:50 28.80
20 Simon Healey Andover Whs 00:20:52 28.75
21= Stephen Walkling Velo Club St Raphael 00:20:57 28.64
21= John Sibley VeloRefined Aerosmiths 00:20:57 28.64
21= Simon Berogna Velo Club St Raphael 00:20:57 28.64
24 Michael Stafford Portsmouth North End CC 00:21:00 28.57
25 Mark Denney Poole Whs 00:21:02 28.53
26 Jonathan Hobby North Hampshire RC 00:21:03 28.50
27 Jon Hughes Velo Club Godalming & Haslemere 00:21:06 28.44
28 Ricky Froud Alton CC/Owens Cycles 00:21:09 28.37
29 David Dalton Fareham Whs 00:21:10 28.35
30 Mike Appleyard Lancashire Road Club 00:21:14 28.26
31= Leon Fielding …a3crg 00:21:16 28.21 1st Team
31= Andy Ross Dorking CC 00:21:16 28.21
33 Rupert Dickinson Velo Club Godalming & Haslemere 00:21:17 28.19
34 Patrick Brennan …a3crg 00:21:18 28.17
35 Samuel Wadsley Poole Whs 00:21:20 28.13
36 Cliff Rowe Bournemouth Jubilee Whs 00:21:21 28.10
37 Jake Prior Velo Club St Raphael 00:21:23 28.06
38 Howard Bayley Blazing Saddles 00:21:27 27.97 2nd Team
39 Hamish Walker Hampshire RC 00:21:32 27.86 *PB
40 Jason Burkinshaw Blazing Saddles 00:21:35 27.80
41 Mike O’Gorman Worthing Excelsior CC 00:21:37 27.76
42 Julian Middlewick Hampshire RC 00:21:39 27.71
43= Matt Cleaver Blazing Saddles 00:21:43 27.63
43= Ray Claridge G A Cycles 00:21:43 27.63
45= Gary Allan G A Cycles 00:21:45 27.59
45= Stephen Wood Antelope Racing Team 00:21:45 27.59
47 Wayne Pitman Poole Whs 00:21:46 27.57
48 Daniel Edwards Sotonia CC 00:21:48 27.52
49 Tim Childs Westerley Cycling Club 00:21:53 27.42
50 John Banham Southdown Velo 00:21:57 27.33
51 Rachael Elliott Newbury RC 00:21:59 27.29 1s Lady
52 Keith Griffin Paceline RT 00:22:00 27.27
53= Stuart Peckham New Forest CC 00:22:02 27.23
53= Darren Lewis Poole Whs 00:22:02 27.23
55 James Griffin Kingston Wheelers CC 00:22:05 27.17
56 Gawain Young Sotonia CC 00:22:15 26.97
57 Matt Harris Velo Club St Raphael 00:22:18 26.91
58 Daniel Sharp Charlotteville Cycling Club 00:22:19 26.89
59 Lee Marsden Poole Whs 00:22:22 26.83
60 Craig Weston Poole Whs 00:22:24 26.79
61 Sebastian Hall Velo Club St Raphael 00:22:28 26.71
62 Stephen Emmerson Epsom CC 00:22:30 26.67
63 Andrew Page Portsmouth North End CC 00:22:31 26.65
64 Martin Sanders Wightlink LCM Systems Cycle Racing Team 00:22:38 26.51
65 Lesley Walkling Velo Club St Raphael 00:22:40 26.47 2nd Lady
66= Adam Herridge Salisbury Triathlon Club 00:22:41 26.45
66= Robert Gilmour Hounslow & Dist Whs 00:22:41 26.45
68 Stuart Thompson Velo Club St Raphael 00:22:46 26.35
69 Tommy Frampton Portsmouth North End CC 00:22:53 26.22
70 Jonathan Thomas Epsom CC 00:22:54 26.20
71 Matthew Butler Charlotteville Cycling Club 00:23:11 25.88
72 Sarah Matthews …a3crg 00:23:12 25.86 3rd Lady
73 Dave Pitt Charlotteville Cycling Club 00:23:22 25.68
74 Luke Trussler Poole Whs 00:23:24 25.64
75 Alan Emmott Fareham Whs 00:23:30 25.53
76 Mark Van Niekerk Dorking CC 00:23:47 25.23
77 Jon Frost Redmon CC 00:23:52 25.14
78 Eva Nyirenda …a3crg 00:24:10 24.83
79 Claire Moir Scuderia R T 00:24:11 24.81
80 Jez Hobbs Hampshire RC 00:24:18 24.69
81 Jon and Luke Frost Redmon CC 00:24:19 24.67
82 Steve Hope Dorking CC 00:24:22 24.62
83 David England Crabwood CC 00:24:35 24.41
84 Brian Garrard Bournemouth Arrow CC 00:24:45 24.24
85= Howard Pankhurst Poole Whs 00:24:46 24.23
85= Brian Smith North Hampshire RC 00:24:46 24.23
86 Simon Craig-McFeely a3crg 00:24:55 24.08
87 Stewart Harrison Andover Whs 00:25:07 23.89
88 Conal Low-Grier Poole Whs 00:25:14 23.78
89 Mark Jefferies New Forest CC 00:25:19 23.70
90 Stephen Pratley Portsmouth North End CC 00:25:26 23.59
91 Rich Wagstaff …a3crg 00:25:36 23.44
92 Yvonne Frampton Portsmouth North End CC 00:25:40 23.38
93 Jonathan Dewar Dorking CC 00:25:42 23.35
94 David Butler Charlotteville Cycling Club 00:25:59 23.09
95 Robert Jolliffe New Forest CC 00:26:34 22.58
96 Martin Whitty …a3crg 00:26:37 22.54
97 Chris Summers Sotonia CC 00:26:38 22.53
98 John Sanchez-Bisson Crabwood CC 00:26:45 22.43
99 Ken Rayson …a3crg 00:26:50 22.36
100 Michael Naulls Velo Club Venta 00:27:08 22.11
101 Peter Cockbain South Bucks RC 00:27:09 22.10
102 Brian Hall Hampshire RC 00:27:17 21.99
103 Norman Harvey Sotonia CC 00:28:20 21.18
104 Barrington Day Fareham Whs 00:30:01 19.99
105 Wendy Frost Redmon CC 00:30:18 19.80
106 Phil Morris Hampshire RC 00:31:17 19.18
107 John Stepney Antelope Racing Team 00:31:54 18.81
108 Jan Farmer Serpentine Running Club 00:33:33 17.88
Mike Speakman Portsmouth North End CC DNS
Jan Labrooy Andover Whs DNS
Chris Jolliffe New Forest CC DNS
Nigel Pratt Andover Whs DNS
Jonathan Hyndman Sotonia CC DNS
Chrissie Stainton Poole Whs DNS