Blustery northerly wind gave rise to hard going out, some riders also had to contend with rain and hail. Return leg, however, left a lot of riders looking for more gears, it was very fast. Well done to all riders and congratulations to all winners  Seb Ader (when will he be beaten this year?) 1st lady was Olympic champion and world record holder Joanne Rowsell. First HRC rider and winner of the Phil Smith trophy was Andy Langdown with an excellent 6th overall. Impressive as well the club 10m team record which has stood since 1996 was also broken by 25secs.

 

Position Name Club Time Ave speed Notes
1 Sebastian Ader a3crg 00:19:52 30.20 1st & 1st Team
2 Adam Topham High Wycombe CC 00:19:59 30.03 2nd = & Handicap 3rd
2 Conall Yates In Gear Quickvit Trainsharp RT 00:19:59 30.03 2nd =
4 Stephen Whitewick VeloRefined Aerosmiths 00:20:15 29.63 Handicap 2nd
5 Marc Clothier South Downs Bikes 00:20:43 28.96
6 Andrew Langdown Hampshire Road Club 00:21:01 28.55 1st HRC & Phil Smith Trophy
7 Greg parker CC Weymouth 00:21:02 28.53
8 Ray Claridge G A Cycles 00:21:21 28.10
9 Simon Berogna Velo Club St Raphael 00:21:22 28.08 2nd Team
10 Oliver Roberts PBscience.com 00:21:23 28.06
11 Joanna Rowsell Wiggle Honda Women’s Pro Cycling 00:21:39 27.71 1st Woman
12 Matthew Woods Eastbourne Rovers CC 00:21:42 27.65
13 Angus Julian MacInnes Royal Air Force CA 00:21:45 27.59
14 Charles Mitchell a3crg 00:21:48 27.52 1st Team
15 Stephen Walkling Velo Club St Raphael 00:21:52 27.44 2nd Team
16 Terry Icke Poole Wheelers 00:21:54 27.40 Handicap 1st
17 Matt Harris a3crg 00:21:55 27.38 1st Team
18 John Banham Hampshire Road Club 00:21:58 27.31
19 Lee Chaplin RT 316 00:22:00 27.27
20 David Dalton Fareham Wheelers 00:22:04 27.19
20 Andrew Bryson Peter Hansford Racing Team 00:22:04 27.19
22 Patrick Brennan a3crg 00:22:06 27.15
23 Mark Jones GS STELLA 00:22:07 27.13
24 Russell Kober Hainault RC 00:22:11 27.05
25 Andrew Phipps Royal Navy & Royal Marines CA 00:22:15 26.97
26 Simon Coppard Bognor Regis CC 00:22:29 26.69
27 Neil Midgley Lewes Wanderers CC 00:22:36 26.55
28 Andrew Rivett Velo Club St Raphael 00:22:38 26.51 2nd Team
29 Mike O’Gorman Worthing Excelsior CC 00:22:50 26.28
30 Martin O’Sullivan Kingston Wheelers CC 00:22:55 26.18
31 Lesley Walkling Velo Club St Raphael 00:22:59 26.11 2nd Woman
32 Gary Ferrett Hampshire Road Club 00:23:00 26.09
33 Robert Marcus Velo Club Godalming & Haslemere 00:23:02 26.05
34 Tim Childs Westerley Cycling Club 00:23:09 25.92
35 Emma Craddock South Downs Bikes 00:23:17 25.77 3rd Woman
36 Dave Spragg Kingston Wheelers CC 00:23:20 25.71
37 Jerry Bromyard Royal Navy & Royal Marines CA 00:23:21 25.70
38 Alan Emmott Fareham Wheelers 00:23:23 25.66
38 Drew Hosie a3crg 00:23:23 25.66
40 Danuta Tinn Maidenhead & District CC 00:23:28 25.57
41 David Woodhouse Twickenham CC 00:23:29 25.55
42 Christian Yates East Grinstead CC 00:23:31 25.51
43 Thomas Rae Kingston Wheelers CC 00:23:43 25.30
44 Sandra Blenkinsop Kingfisher Triathletes 00:23:47 25.23
45 Corinna Francis Chelmer CC 00:23:57 25.05
46 Darryl Barr a3crg 00:24:00 25.00
47 Lara Taylor Velo Club Godalming & Haslemere 00:24:02 24.97
48 Ben Brandon Kingston Wheelers CC 00:24:07 24.88
49 Andrew Sturt Pure Motion Cycles/Gatorade 00:24:15 24.74
50 Philip Connell Sotonia CC 00:24:17 24.71
51 Den Tapping Hampshire Road Club 00:24:21 24.64
51 Sean Yates In Gear Quickvit Trainsharp RT 00:24:21 24.64
53 Maryka Sennema Kingston Wheelers CC 00:24:25 24.57
54 Hamish Walker Hampshire Road Club 00:24:27 24.54
55 Mike Boyce a3crg 00:24:28 24.52
56 Nigel Ford Fareham Wheelers 00:24:35 24.41
57 Graham Fielder a3crg 00:24:40 24.32
58 Steven Ludford Farnham RC 00:24:41 24.31
59 Alan Miles Redhill Cycling Club 00:24:42 24.29
60 Michael Gowan Festival RC 00:24:44 24.26
60 James Griffin Kingston Wheelers CC 00:24:44 24.26
62 Daniel Edwards Sotonia CC 00:24:45 24.24
63 Anthony Graves Yorkshire Coast Clarion 00:24:47 24.21
64 Warren Peters a3crg 00:24:50 24.16
65 Nigel Killner East Grinstead CC 00:25:01 23.98
65 Daniel Sharp Charlotteville Cycling Club 00:25:01 23.98
65 Simon Lanyon Kingston Wheelers CC 00:25:01 23.98
68 Gary Allan G A Cycles 00:25:09 23.86
69 Chris Campbell Kingston Wheelers CC 00:25:16 23.75
70 Matthew Golden a3crg 00:25:19 23.70
71 Andrew Eastman a3crg 00:25:24 23.62
72 Simon Craig-McFeely a3crg 00:25:39 23.39
73 Rich Wagstaff a3crg 00:25:52 23.20
74 Joe Boyman Farnham RC 00:25:54 23.17
75 Alun Tribe Hampshire Road Club 00:25:59 23.09
76 Paul Blackmore East Grinstead CC 00:26:00 23.08
77 Frank Pressling Maidenhead & District CC 00:26:03 23.03
78 Sean Elliott Hampshire Road Club 00:26:20 22.78
79 John Isard Hampshire Road Club 00:26:29 22.66
80 Jonathan Ian Asbridge Royal Navy & Royal Marines CA 00:26:32 22.61
81 Eva Nyirenda Festival RC 00:26:34 22.58
82 Dave Dawkins Team Axiom 00:26:39 22.51
83 Kerry Bircher Cranleigh Cycling Club 00:27:00 22.22
84 Daniel O’Sullivan Kingston Wheelers CC 00:27:38 21.71
85 Chris Summers Sotonia CC 00:27:52 21.53 Spot prize Closest to 28.05
86 David John Whitmore Hampshire Road Club 00:28:32 21.03
87 Deanna Ferrett Hampshire Road Club 00:28:37 20.97
88 Hannah Banham South Down Velo 00:28:39 20.94
89 Anna Steadman Charlotteville Cycling Club 00:28:56 20.74 Womens Vet Lantern Rouge
90 Brian John Hall Hampshire Road Club 00:29:05 20.63
91 Polly Horn Thames Valley Triathletes 00:29:57 20.03
92 Ken Rayson a3crg 00:30:11 19.88
93 Martin Balk New Forest CC 00:30:35 19.62
94 Barrington Day Fareham Wheelers 00:30:53 19.43 Happy 75th Birthday red wine
95 Bob Jolliffe New Forest CC 00:30:57 19.39
96 Phil Morris VTTA (Wessex Group) 00:32:18 18.58 Lantern Rouge
Tandem Paul Charman/Rob Allen Farnham RC 00:24:52 24.13