Congratulations to James Gilfillan who takes overall honours in the event with a storming time, indeed 5 riders were under the 01:50:00 mark! Andy Langdown takes club honours and the Memorial Shield for 2013, well done. Most, if not all HRC riders, PBd which is very impressive. A new club team record has also been set of 05:44:59 smashing the previous one by over 15mins.

Well done to all riders and of course to Dee and Gary on organising a great event.

Position Name Club Time Ave speed Points Hcap Points Notes
1 James Gilfillan VeloRefined Aerosmiths 01:42:24 29.30
2 Adam Topham High Wycombe CC 01:42:59 29.13
3 Sebastian Ader a3crg 01:46:21 28.21
4 Stephen Walkling Velo Club St Raphael 01:49:05 27.50
5 Andrew Bryson Peter Hansford Racing Team 01:49:22 27.43
6 Terry Icke Poole Wheelers 01:51:03 27.01
7 Andy Langdown Hampshire RC 01:51:17 26.96 5 *PB*,Team Record
8 Greg Parker CC Weymouth 01:51:22 26.94
9 Richard Newey Thames Turbo Triathlon Club 01:51:54 26.81
10 Gary Allan G A Cycles 01:52:48 26.60
11 Simon Healey Andover Wheelers 01:52:51 26.58
12 Richard Davidson Poole Wheelers 01:52:58 26.56
13 Nick Andrews Portsmouth North End CC 01:53:42 26.39
14 James Hughes Bec CC 01:53:47 26.37
15 John Banham Hampshire RC 01:54:20 26.24 3 3 *PB*,Team Record
16 Cliff Rowe Bournemouth Jubilee Wheelers 01:54:48 26.13
17 Matt Cleaver Southdown Velo 01:55:17 26.02
18 Ray Claridge G A Cycles 01:55:23 26.00
19 Douglas Bruce Oxford University CC 01:55:28 25.98
20 Darren Lewis Poole Wheelers 01:55:35 25.96
21 Tom Chapman a3crg 01:56:03 25.85
22 Lawrence Wintergold Hounslow & District Wheelers 01:56:48 25.68
23 Darryl Rice Southdown Velo 01:58:33 25.31
24 Dave Dawkins Team Axiom 01:58:34 25.30
25 Den Tapping Hampshire RC 01:59:22 25.13 2 5 *PB*,Team Record
26 Lesley Anne Walkling Velo Club St Raphael 01:59:25 25.12
27 Jonathan Thomas Epsom CC 01:59:55 25.02
28 Stuart Thompson Andover Wheelers 01:59:58 25.01
29 Graham Fielder a3crg 01:59:59 25.00
30 Andrew Phipps Royal Navy & Royal Marines CA 02:00:12 24.96
31 Ben Unsworth Thames Turbo Triathlon Club 02:00:36 24.88
32 Andy Leatherbarrow Kingston Wheelers CC 02:00:49 24.83
33 Stuart Peckham New Forest CC 02:01:00 24.79
34 Tony Reeves G S Stella 02:02:16 24.54
35 Drew Hosie a3crg 02:02:57 24.40
36 Jonathan Stamper Hampshire RC 02:03:03 24.38 2 **PB**
37 Steve Inglefield St Austell Wheelers 02:04:06 24.17
38 Hamish Walker Hampshire RC 02:04:36 24.08 **PB**
39 Peter Harris Andover Wheelers 02:05:27 23.91
40 Alan Cockram Portsmouth North End CC 02:05:43 23.86
41 Terry Fleet Team Axiom 02:06:22 23.74
42 Alan Emmott Fareham Wheelers 02:06:29 23.72
43 John Beer Kingston Phoenix RC 02:07:18 23.57
44 Nicholas Cooper Andover Wheelers 02:08:26 23.36
45 Phillip Chinn Fareham Wheelers 02:09:26 23.18
46 Robert Crabtree Hampshire RC 02:10:34 22.98 **PB**
47 Andy Tucker Newbury RC 02:11:20 22.84
48 Terry Belbin Poole Wheelers 02:11:22 22.84
49 Angela Rowthorn Team Axiom 02:13:56 22.40
50 Alan Robinson Central Sussex CC 02:15:32 22.13
51 Angus Fileman Fareham Wheelers 02:17:26 21.83
52 Ross Bentley-Davies Didcot Phoenix CC 02:20:16 21.39
53 Paul Beck Hampshire RC 02:21:07 21.26
54 Chris McGuire Hampshire RC 02:21:38 21.18 **PB**
55 Norman Harvey Sotonia CC 02:26:51 20.43
Oliver Roberts PBScience.com DNF
Matthew Stevens Gloucester City CC DNF
Nick Adnitt Andover Wheelers DNF
James Ogilvie Thames Turbo Triathlon Club DNF
Grigor Wallace Team Midland Racing DNF
Julian Middlewick Hampshire RC DNF
Stephen Whitewick VeloRefined Aerosmiths DNF
1 Mary Corbett/Simon Hall Sotonia CC/Andover Wheelers 02:08:11 23.40 Tandem