Brutal headwind for the uphill outbound first half made for very heavy going and slow times all round. Congrats to Steve Whitewick on the win, UTAG Yamaha on the team prize & Gary Ferrett on winning the Phil Smith Memorial Trophy for the fastest HRC rider.

Pos Rider Club Time N1
1 Stephen Whitewick UTAG Yamaha 00:20:21 V
2 Julian Jenkinson UTAG Yamaha 00:20:42 V
3 Sebastian Ader …a3crg/SIS 00:21:17 S
4 Lee Turner La Fuga Sigma Sport 00:21:54 V
5 Chris Birch East Street Cycles 00:22:10 S
6 Andrew Bryson Sotonia CC 00:22:13 S
7 Kevin King Sotonia CC 00:22:16 V
8 Terry Icke Poole Wheelers 00:22:19 V
9 Simon Berogna VC St Raphael / Waites Contracts 00:22:19 S
10 Steve Walkling VC St Raphael / Waites Contracts 00:22:20 V
11 Ian White Farnham Road Club 00:22:24 V
12 Julian Thacker VC St Raphael / Waites Contracts 00:22:27 V
13 Lee Chaplin RT 316 00:22:28 S
14 Geoff Loveman Fareham Wheelers CC 00:22:29 S
15 Alex Peterson AW Cycles 00:22:34 S
16 Gary Allan GA Cycles 00:22:40 V
17 Phil Ember Kingston Wheelers 00:22:41 S
18 Philip Watkins Purley CRT 00:22:41 V
19 John Sibley UTAG Yamaha 00:22:41 V
20 Oliver James Roberts PB Science 00:22:51 S
21 Martin Beale VC St Raphael / Waites Contracts 00:22:52 S
22 Angus MacInnes RAF CA 00:22:53 V
23 Darren Fagan …a3crg/SIS 00:23:00 S
24 Darryl Barr …a3crg/SIS 00:23:02 V
25 Gary Ferrett Hampshire Road Club 00:23:04 V
26 Robert Gilmour Hounlsow & District Wheelers 00:23:06 V
27 Steve Irwin Kingston Wheelers 00:23:09 V
28 John Chapman CC Weymouth 00:23:10 V
29 Aidan Main Redhill CC 00:23:22 V
30 Andy Langdown Hampshire Road Club 00:23:26 V
31 Stuart Hourigan 34th Nomads / Gem Hygiene 00:23:27 S
32 Ray Claridge Crabwood CC 00:23:27 V
33 Nick Spencer Bournemouth Jubilee Wheelers 00:23:34 S
34 Pete Hyland Kent Cycles RC 00:23:37 V
35 Jonathan Huw Aidan Thomas SWRC – Evans Cycles 00:23:50 V
36 Peter McGuiness Southdown Velo 00:23:57 V
37 Andrew Jones Charlottville CC 00:24:04 V
38 Simon Coppard Bognor Regis CC 00:24:14 V
39 Lesley-Anne Walkling VC St Raphael / Waites Contracts 00:24:18 WV
40 John Bosley San Fairy Ann CC 00:24:24 V
41 Richard Martin Poole Wheelers 00:24:35 V
42 Richard Blake GA Cylces 00:24:48 S
43 Terry Jefferies New Forest CC 00:24:49 V
44 David England Crabwood CC 00:25:13 V
45 John Beer Kingston Phoenix RC 00:25:22 V
46 Mark King North Hampshire Road Club 00:25:23 V
47 Rachel McGranaghan VC St Raphael / Waites Contracts 00:25:27 W
48 Steve Davies Addiscombe CC 00:25:46 V
49 Simon Wheeler Crabwood CC 00:25:46 V
50 Kate Bosley San Fairy Ann CC 00:25:48 WV
51 Mike Marchant Southdown Velo 00:25:53 V
52 Andrew Gibson Gravesend CC 00:25:55 V
53 David Butler Charlottville CC 00:26:21 V
54 Jack Brown …a3crg/SIS 00:26:27 V
55 Keith Drew Hampshire Road Club 00:26:58 V
56 Sean Elliott Hampshire Road Club 00:27:01 V
57 Dan Bather …a3crg/SIS 00:27:09 S
58 Drew Hosie …a3crg/SIS 00:27:23 V
59 Simon Craig-McFeely …a3crg/SIS 00:27:35 V
60 Chris McGuire Hampshire Road Club 00:27:39 V
61 Judith Martin Poole Wheelers 00:27:50 W
62 Hamish Walker Hampshire Road Club 00:27:59 S
63 Martin Jones Fareham Wheelers CC 00:28:05 V
64 Lizzy Yates Andover Wheelers 00:28:36 WV
65 Brian Hall Hampshire Road Club 00:29:08 V
66 Barrington Day Fareham Wheelers CC 00:30:28 V
67 Dave Gaida Reading CC 00:31:03 V
68 Michael Churcher Hampshire Road Club 00:31:50 V
69 Mikimouse Barker BioBike RT 00:33:30 V
70 Deanna Ferrett Hampshire Road Club 00:33:54 WV
Richard Payn 34th Nomads / Gem Hygiene V DNF Puncture
Ralph Godwin …a3crg/SIS V DNS
Richard Baker ABC Centreville V DNS
Paul Cull Bournemouth Arrow V DNS
Dennis Tapping Hampshire Road Club V DNS
Clive Nye San Fairy Ann CC V DNS
Steve Jezzard VC Deal V DNS
Jonathan Pearce VC St Raphael / Waites Contracts V DNS
John Sullivan Westerley Cycling Club V DNS
Gabriel Martinez VC Meudon V DNS