A mild but slightly overcast morning with a light SW breeze saw 58 riders under two hours. Congratulations to Nick Dwyer of Lewes Wanderers on his win from Marc Townsend (Neon Velo) in second and Gary Chambers (Royal Navy & Royal Marines Cycling Assoc) third. Well done as well to the finish timekeeper who had to deal with enquiries about the event from the local constabulary at the same time as recording .

First Lady was Angela Burnikell (Sotonia CC) with Joanna Wells (Hounslow & District Wheelers) second.

First Team was Lewes Wanderers CC with 05:30:22, second was Reading CC in 05:32:08

Nick Dwyer was first Vet on standard.

Jerry Bromyard was first Wessex VTTA group rider

HRC first Wessex Team, BJW second and …a3crg third.

Well done to all riders and thank you for your support

Position Name Club Time Ave speed Points Hcap Points Notes
1  NICK DWYER  LEWES WANDERERS 01:45:19 28.49 Winner & Best VTTA Plus, 1st Team
2  MARC TOWNSEND  NEON Velo 01:45:37 28.40 2nd Overall
3  Gary CHAMBERS  RN&RM CA 01:46:35 28.15 3rd Overall
4  GREGORY WOODFORD  READING CC 01:47:12 27.99
5  LES PICK  POOLE WH 01:48:05 27.76
6  JOHN SAMWAYS  BOURNEMOUTH JUBILEE WH 01:48:49 27.57
7  SIMON HEALEY  ANDOVER WH 01:49:01 27.52
8  ROB PELHAM  LEWES WANDERERS 01:49:08 27.49  1st Team
9  MATTHEW WOODS  EASTBOURNE ROVERS 01:49:21 27.43
10  MATT CLEAVER  BLAZING SADDLES 01:49:37 27.37
11  PHIL BROWN  DIDCOT PHOENIX CC 01:49:45 27.33
12 David Shepherd GS Stella 01:50:00 27.27
13  WAYNE PITMAN  FIT TO RIDE 01:50:08 27.24
14  DAVE PICKERING  BOURNEMOUTH JUBILEE 01:50:27 27.16
15 PAUL JONES  PRIMERA-SPORT.COM 01:50:33 27.14
16 HOWARD BAYLEY  BLAZING SADDLES 01:50:36 27.12
17  LAWRENCE WINTERGOLD  HOUNSLOW & DIST WH 01:50:38 27.12
18 BEN BOARDMAN  NEW FOREST CC 01:50:59 27.03
19  PAUL BYFORD  CRAWLEY WHEELERS 01:51:05 27.01
20 NICK ANDREWS  PORTSMOUTH NORTH END CC 01:51:06 27.00 2nd WESSEX VTTA
21  RICKY FROUD  ALTON CC/OWENS CYCLES 01:51:18 26.95
22  JAMES CHURCHARD  READING CC 01:52:22 26.70
23  JIM WATCHORN  READING CC 01:52:34 26.65
24  RUPERT DICKINSON  VC GODALMING & HASELMERE 01:52:37 26.64
25 ANDY LANGDOWN  HANTS RC 01:52:56 26.56 62 1 1st HRC & 1st Wessex Team
26 BARRY WATKINSON  BOURNEMOUTH ARROW 01:52:57 26.56
27 Peter Oliver  FAIRLY UNITED CT 01:53:16 26.49
28  MARK BRAMBLEBY  NORTHOVER VETS 01:53:40 26.39
29  LEON MARSHALL  RN&RM CC 01:53:57 26.33
30  HAMISH WALKER  HANTS RC 01:54:14 26.26 57 5 1st Wessex Team *PB
31  STEWART HEWLINS  HOUNSLOW & DIST WH 01:54:16 26.25
32 DANIEL EDWARDS  SOTONIA CC 01:54:25 26.22
33  CLIFF ROWE  BOURNEMOUTH JUBILEE WH 01:54:52 26.12 3rd WESSEX VTTA
34  TOM CHAPMAN  A3CRG 01:54:59 26.09
35  PAUL COLES  Road CC 01:55:19 26.02
36  TREVOR LEEDING  WORTHING EXCELSIOR 01:55:27 25.99
37  GARY FERRETT  HANTS RC 01:55:28 25.98 50 8
38  ANDRW WADDINGTON  PORTSMOUTH NORTH END 01:55:29 25.98
39  GARY ALLAN  G A CYCLES 01:55:35 25.96
40  JERRY BROMYARD  RN&RM CC 01:55:40 25.94 1st WESSEX VTTA
41  RICHARD TULLY Elite Cycling 01:55:44 25.92
42  BARRY WATKINSON  SUNDERLAND CLARION 01:55:50 25.90
43  PETER BAKER  LEWES WANDERERS 01:55:55 25.88  1st Team
44  PETER HOOPER  EASTBOURNE ROVERS CC 01:56:04 25.85
45  GARY TUSKIN  POOLE WH 01:56:08 25.83
46 DAMIAN POULTER  HOUNSLOW & DIST WH 01:56:23 25.78
47  GAWAIN YOUNG  SOTONIA CC 01:56:24 25.77
48 STUART PECKHAM  NEW FOREST CC 01:56:31 25.75
49 IAN BASHFORD  OLD PORTLIANS 01:57:19 25.57
50 BOB CRABTREE  HANTS RC 01:57:54 25.45 37 7 *PB*
51 ANDREW PHIPPS  RN&RM CC 01:58:19 25.36
52 Stuart Thompson  VC ST RAPHAEL 01:58:36 25.30
53  DREW HOSIE a3crg 01:58:36 25.30
54  CHRIS ROXBURGH  AVON VALLEY TRIATHLETES 01:59:09 25.18
55  ANDY TEDD  A3CRG 01:59:15 25.16
56  DEN TAPPING  HANTS RC 01:59:22 25.13 31 3 1st Wessex Team
57 PAUL MORRIS  FAREHAM WHEELERS 01:59:30 25.10
58 Warren Peters a3crg 01:59:41 25.07
59 MARTIN WINTER  TWICKENHAM CC 02:00:00 25.00
60 Mike Logue  FAIRLY UNITED CT 02:00:01 25.00
61 STEVE CROGGON  BEACON ROADS CC 02:02:39 24.46
62  STEVE HOPE  DORKING CC 02:03:38 24.27
63  JOHN BEER  KINGSTON PHOENIX RC 02:03:41 24.26
64 ROGER TAYLOR  FROME & DIST WH 02:04:18 24.14
65 KEVIN RIDGE  BOURNEMOUTH JUBILEE WH 02:04:29 24.10
66  FRANK PROUD  WESTERLY CYCLING CLUB 02:05:21 23.93
67  ALAN COCKRAM  PORTSMOUTH NORTH END CC 02:06:23 23.74
68 Angela Burnikell  SOTONIA CC 02:06:39 23.69  1st Lady
69 MICHAEL TURNER  LEWES WANDERERS 02:07:45 23.48
70  JON FROST  REDMON CC 02:09:26 23.18
71 MIKE BOYCE  A3CRG 02:10:18 23.02
72 JOHN FROUD  FESTIVAL RC 02:11:15 22.86
73  ROBIN VESSEY  MICKY CRANKS CC 02:11:45 22.77
74  JOHN ISARD  HANTS RC 02:12:04 22.72 13 4 *PB*
75  CHRIS MCGUIRE  HANTS RC 02:12:30 22.64 12 2 *PB*
76  ANTHONY SMITH  BOURNEMOUTH ARROW 02:12:35 22.63
77  DANIEL COLLINS  FARNHAM RC 02:13:05 22.54
78  ADRIAN WATKINS  TORNADO CC 02:13:40 22.44
79  PAUL BECK  HANTS RC 02:14:34 22.29 8 6
80  SIMON CRAIG-MCFEELEY a3crg 02:14:57 22.23
81  PETER HORSFIELD  REDMON CC 02:18:13 21.71
82  JOANNA WELLS  HOUNSLOW & DIST WH 02:20:44 21.32  2nd Lady
83  MELANIE SANG  SUNDERLAND CLARION 02:21:01 21.27
84  MARTIN WHITTY  A3CRG 02:23:23 20.92
85  JOHN HOWELLS  CORINIUM CC 02:24:00 20.83
86  NORMAN HARVEY  SOTONIA CC 02:30:13 19.97 New AG Record
Andrew Warby RST Sport/Aero Coach DNF
Paul Medcraft Dorking CC DNF
Matthew Fisher Newbury RC DNF
Richard Davidson Poole Whs DNF